Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie Kordiana Juliusza Słowackiego📖🇲🇹
Dwunasta odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się 6 września 2024 r. w Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Tegoroczną lekturą był„Kordian” Juliusza Słowackiego. Zgromadzonych powitała p. Barbara Niewidział dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta w Kowalewie Pomorskim.
W kowalewskiej placówce w akcję „Narodowe Czytanie” 2024 włączyli się p. Jacek Żurawski Burmistrz Kowalewo Pomorskie ,p. Ryszard Konopka Czytelnik kowalewskiej biblioteki, p. Maria Nowatka przedstawiciel Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Kowalewie Pomorskim , uczestnicy Dziennego Domu Pobytu w Kowalewie Pomorskim. Fragmenty scen dzieła odczytała młodzież z Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim . Podczas Akcji Narodowego Czytania obecni byli przedstawiciele władz miasta, działacze społeczni, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, młodzież szkolna oraz czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalewie Pomorskim.
Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji „Narodowe Czytanie” okazał się Quiz związany z tematem twórczości Juliusza Słowackiego i słodki poczęstunek. Całej akcji towarzyszyła wystawa pn.”Słowacki w ilustracjach” oraz akcja Bookcrossing.
Każdy chętny Uczestnik spotkania otrzymał pamiątkową zakładkę Narodowego Czytania.
Na zakończenie zgromadzeni na uroczystości mogli odcisnąć okolicznościową pieczęć, która będzie dostępna w Miejskiej Bibliotece dla osób, które chciały by przyjść ze swoim egzemplarzem „Kordiana”.
Zapraszamy na następną edycję „Narodowego Czytania”. Do zobaczenia za rok!
📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚
Kowalewski Dyskusyjny Klub Książki

Kowalewski Dyskusyjny Klub Książki

Kowalewski Dyskusyjny Klub Książki skończył w tym roku trzy lata!
Z tej okazji na spotkaniu dyskusyjnym, które odbyło się 5 września, grupa podsumowała trzy lata działalności. Nie zabrakło słodkości – jak na urodziny przystało.😀🎂📔
Kilka wspomnień.
<Pierwsze spotkanie odbyło się 23 września 2021 roku i wzięło w nim udział 10 osób.
<Pierwszą omówioną książka był Rok Królika Joanny Bator .
< Odbyło się 21 spotkań dyskusyjnych.
< Zrealizowaliśmy spotkania z autorami: z p. Dariuszem —Rozwadowskim ,p. Kamilą Cudnik, p.Małgorzatą Kasak oraz z p. Agim-Gimińskim.
<Misją Kowalewskiego Klubu Książki jest wyjście naprzeciw drugiego człowieka, czytelnika (często o innym poglądzie), spotkanie, uwrażliwianie na sztukę, łamanie stereotypów i barier oraz szerzenie pasji jaką jest czytanie.
<Klub jest dedykowany osobom dorosłym. Ale otwarci jesteśmy na każdą grupę wiekową
Na jubileuszowym spotkaniu oprócz wspomnień dyskutowaliśmy o przeczytanych książkach podczas wakacji Omówiliśmy książkę Mrok Północy Adama Stawickiego. 📖
….W powieści ożywają legendarne kresy dawnej Rzeczpospolitej. Młody Onufry Zagłoba, hulaka i miłośnik kobiecych wdzięków, wraz z ojcem Michała Wołodyjowskiego wyruszają na daleką północ, aby bronić kraju przed szwedzkim najazdem. Na drodze młodych rycerzy pojawiają się piękne kobiety, które skradną im serca – Julia Kurczówna i Konstancja de Lorche. Ich wspólnemu szczęściu usiłują jednak przeszkodzić hrabia Berg i książę Wilhelm, władca Kurlandii….
Wszystkie panie zgodnie stwierdziły iż była to lektura dobra na lato i wszystkim się podobała, każdy chętnie wrócił do” mroku” historii.
Następną lekturą październikowego spotkania będzie Toshikazu Kawaguci ” Zanim wystygnie kawa część 1 i 2″. 📘📗
Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą dołączyć do naszego DKK do kontaktu bezpośrednio w bibliotece lub telefonicznie.
📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚📚
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Dobre wieści!🙂📚 otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup nowych publikacji do naszej biblioteki. Z radością informujemy, że wniosek złożony przez naszą bibliotekę przeszedł pomyślnie procedurę weryfikacji formalnej oraz oceny merytorycznej i tym samym uzyskaliśmy dotację w kwocie 8 616 zł w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025 kierunku interwencji 1.1. Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych Priorytetu 1.
Mamy w planach zakupić coś specjalnego dla każdego miłośnika książek.📖📚
W komentarzach możecie dodawać propozycje na zakup książek .📕📗📘📙
Kabaret Czwarta Fala

Kabaret Czwarta Fala

Kabaret Czwarta Fala- formacja młodego pokolenia, istniejąca od września 2009 roku, w skład której wchodzą 2 osoby- Mateusz Lewkowicz oraz Damian Lebieda

Twórcy hitu „Wieśka Tico”, który na YouTube osiągnął grubo ponad 50 milionów wyświetleń, „Mój Passat robi we wsi szum” (ponad 70 milionów wyświetleń, co sprawia, iż jest on najpopularniejszą parodią w historii polskiego Internetu), jak również innych utworów, które zna cała Polska.

Wiodącą postacią na ich kanale jest Janusz, którego przygody, z zapartym tchem, śledzą miliony Polaków.

Ich kanał subskrybuje ponad 800 000 osób, co sprawia, iż Czwarta Fala jest najpopularniejszym kabaretem na polskim YouTube.

 Młodzi, pełni pozytywnej energii, zawsze gotowi na interakcje z widownią- tak w skrócie można opisać Czwartą Falę. Twórcy przygód dwóch nierozgarniętych dresiarzy- Kloca i Wentyla, przybywają do Państwa z programem Made in Poland, żeby porwać Was w świat pełen humoru. Usiądźcie wygodnie, przygotujcie się na świetną zabawę i pozwólcie się porwać Czwartej Fali !

Festyn rodzinny

Festyn rodzinny

W czwartek po południu 15 sierpnia, na placu za Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kowalewie Pomorskim, odbył się festyn rodzinny. Organizatorzy zapewnili dobrą zabawę nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z wielu przygotowanych dla nich atrakcji, takich jak: wesołe miasteczko, malowanie twarzy czy kolorowe tatuaże. Niebywałą atrakcją było pojawienie się pana Klauna oraz Misia Henia, który rozdawał dzieciom cukierki. Na sali widowiskowej przygotowano również wystawę prac plastycznych członków Stowarzyszenia Artystów Amatorów ARS. Swoje prace zaprezentowali: p. Ludwika Markiewicz, p. Barbara Niewidział, p. Roman Stawicki, p. Dorota Wardeńska, p. Antonina Chukhraieva , p. Justyna Kalinowska, p. p. Jadwiga Zubko oraz Zbigniew Marchewka.

Niezawodne Panie z Kół Gospodyń Wiejskich oraz pracownicy Domu Kultury przygotowali w ramach poczęstunku watę cukrową, popcorn, gofry, kawę, herbatę, a także lemoniadę. 

W trakcie Festynu obył się konkurs plastyczny, którego tematem było „Moje rodzinne wakacje

Na scenie można było posłuchać wielu artystów: dzieci z koła wokalnego działającego przy M-GOK, artystów sceny poznańskiej i bydgoskiej, zespołu „I co Teraz” czy formacji Narcyzz. 

Ponadto, po godzinie 20-tej odbyła się zabawa taneczna dla wszystkich przybyłych gości. O dobrą atmosferę w tym czasie zadbał Zespół Feniks. 

Dziękujemy za pomoc przy organizacji Festynu Rodzinnego paniom z Kół Gospodyń Wiejskich z Bielska i Piątkowa. Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy przybyli na naszą imprezę. 

Skip to content