W czwartek, 07 września podczas spotkania Kowalewskiego DKK rozmawialiśmy o książce Niepokój przychodzi o zmierzchu” nagrodzonej m.in. Międzynarodową Nagrodą Bookera 2020 powieści „Marieke Lucas Rijneveld. Niepokojący, wnikliwy i tchnący naturalistycznym autentyzmem zapis przeżyć dwunastolatki, która wraz ze swoją prowadzącą krowią farmę rodziną mierzy się z traumatycznymi doświadczeniami, wywołał gorącą dyskusję na temat destrukcyjnych zachowań dzieci i rodziców, metod wychowawczych, radzenia sobie z utratą bliskiej osoby, religijności czy odkrywania seksualności przez dorastające dziecko.
Nasze kowalewskie DKK to grupą miłośników literatury, kawy, herbaty i pysznych ciast. Spotykamy się, aby wśród śmiechu i żartów oddawać się refleksjom. Nasze spotkania to gorące dyskusje nie tylko na tematy literackie – każda przeczytana książka okazuje się inspiracją do rozmów o życiu, do wspominek. Z niecierpliwością oczekujemy każdego następnego spotkania, doskonale czując się w swoim towarzystwie, połączeni zamiłowaniem do czytania, poczuciem humoru i wzajemną sympatią. Jesteśmy żywym dowodem na to, że książka zbliża .I cieszy nas to że nasz grupa DKK powiększa się o nowych uczestników
Druga książka Bryżko-Zapór Pogranicze wszystkiego, też wywołała ożywioną dyskusje i zdania co do treści książki zostały podzielone. Reportaż był na pewno mniej szokujący niż pierwsza książka. Ale panie zgodne były że warto przeczytać książkę.
W “Pograniczu wszystkiego” reporterkę najbardziej interesuje dążenie Ukrainy do Europy i modernizacja, a antynomie Polska-Ukraina i Ukraina-Rosja są naczelną zasadą organizującą tekst. Dlatego pewnie główną metaforą reportażu jest sama “podróż”, a Bryżko-Zapór pisze coś takiego: “Ukraina zaś wciąż szuka swoich bohaterów. Często po omacku”. I to jest zdanie, które obnaża cały projekt tej książki – formułowanie takich zdań przystoi może w publicystyce, która karmi się ładnymi i szybkimi skrótami, ale nie w reportażu. To mówienie za kogoś, do tego bardzo cenne. Ja, uprzywilejowana Polka mówię wam – po omacku szukacie, ślepi jesteście. Niestety w wielu miejscach przebija się protekcjonalny ton autorki, która traktuje swoją podróż jak pisanie projektu unijnego “Pogranicze polsko-ukraińskie jako produkt turystyki makroregionalnej”.
W Październiku spotykamy się 12 w czwartek o godz. 17.00 a książką którą się zajmiemy to Sydonia Elżbiety Cherezińskiej.