W dniach 13 – 14  lipca w Miejsko –Gminnym Ośrodku Kultury w Kowalewie Pomorskim odbył się  kolejny Festiwal  Szachowy. Od kilku lat odbywa się w nowej dwu dniowej formule. Przez dwa dni odbywał się  turniej dla dzieci w kategoriach do 8, 10, 13  i juniorów do 16 lat i dla dorosłych bez kategorii. Tempo tego turnieju było wolniejsze,  aby zgodnie z przepisami spełniać warunki  do zdobycia lub podwyższania kategorii szachowej.

Wieczorem odbył się  turniej błyskawiczny a w niedzielę  odbyły się turnieje  Grupa OPEN A  i OPEN B w szachach szybkich. Łącznie do rywalizacji przystąpiło  prawie  200 szachistów. Organizatorami zawodów byli Miejsko –Gminny Ośrodek Kultury  oraz LKS Promień Kowalewo Pomorskie

W grupie do 8 lat zwyciężył Białkowski Jan  Gwiazda Bydgoszcz.  Najlepszym zawodnikiem  z naszej gminy  był  sześcioletni Grębocki Mikołaj z LKS  Promień, który wypełnił normę na V kategorię szachową.

W kategorii do 10 lat zwyciężył Ziomek Igor IKS MDK Gdynia, a  Kubacki Krzysztof zajął 6 miejsce. W kategorii do 13 lat zwyciężył Jankowiak Tymon KTS Kalisz, a  z miejscowych najlepiej zagrała Laskowska Wiktoria, która zajęła  4 miejsce w kategorii dziewcząt. W grupie do 16 lat zwyciężyła w kategorii dziewcząt oraz generalnej Pajer Irena z Chrzanowa, a  Alicja Regulska z Wielkiej Łąki  zajęła siódme  miejsce wśród zawodników bez kategorii.

W turnieju błyskawicznym  zwyciężył Kozłowski Michał  z Trzydziestki Olsztyn, a  najlepszym naszego regionu  był Kacper Wójcikowski z LKS Promień zajmując w grupie 40 utytułowanych szachistów siódme miejsce.

W niedzielnych zmaganiach  w szachach aktywnych na dystansie 9 rund zagrało 72  szachistów.  W Open A  ponownie wygrał Kozłowski Michał z Olsztyna. Najlepszym zawodnikiem okazał się w grupie Open B (szachiści o rankingu poniżej 1700 ELO) zwyciężył  Gorgolewski Igor  Smecz Konin. Ponownie bardzo dobrze zagrał zawodnik gospodarzy Wójcikowski Kacper, który zajął nagrodzone siódme miejsce. Puchary i  nagrody pieniężne dla najlepszych wręczali Burmistrz Miasta Jacek Żurawski, z-ca burmistrza Ilona Rybicka- Sałatowska, Prezes LKS Promień Kowalewo Pomorskie  Marcin Jagielski  oraz Dyrektor MGOK-u  Barbara Niewidział.

Organizacja tak dużego turnieju nie byłby możliwa gdyby nie sponsorzy, którymi byli: Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie w ramach przyznanej dotacji za zadanie publiczne p.t.. Organizacja Turnieju była  współfinansowana z dotacji z budżetu Gminy Kowalewo Pomorskie w ramach realizacji zadania publicznego „Organizacja działań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu na terenie miasta i gminy Kowalewo Pomorskie w roku 2024”, Bank Spółdzielczy w Kowalewie Pomorskim Roman Grzymowicz, Plastica Sp. z o.o., Leszek Mul  MAL –PAK , Kujawsko -Pomorskie Zrzeszenie LZS w Toruniu oraz  Urząd Miasta i Gminy Kowalewo Pomorskie.

Oczywiście turniej nie mógłby się odbyć i trwać tyle lat bez wsparcia i zaangażowania  władz miasta, pracowników Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury i dyrektora tej placówki Barbary Niewidział. Uczestnicy zawodów, jak co roku, podkreślali, co już stało się tradycją, bardzo dobrą organizację turnieju oraz bardzo dobre warunki gry.