XII odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się ósmego września 2023 roku w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Uroczystość rozpoczęła pani Barbara Niewidział Dyrektor M-GOK , która powitała wszystkich przybyłych gości na uroczystość. Tegoroczną lekturą była powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

„Narodowe Czytanie”, to działania mające na celu propagowanie literatury narodowej, organizowane jest od 2012 roku. Zainicjowała je lektura „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w całej Polsce „Lalkę” Bolesława Prusa przeczytano w ponad 1600 miejscowościach. A w roku 2016 Andrzej Duda i Agata Duda rozpoczęli czytanie książką Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter –w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą. W 2021 czytana była Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. A w 2022 roku Ballady i romanse Adama Mickiewicza. W kowalewskiej placówce w akcję „Narodowe Czytanie” 2023 Włączył się pan Jacek Żurawski Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie a także aktorzy scen Bydgoskich pani Wanda Dolman-Rzyska i Eugeniusz Rzyski,, pani Maria Nowatka prezes Związku Emerytów, rencistów i inwalidów w Kowalewie Pomorski. Fragmenty powieści odczytała również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim i Wielkim Rychnowie oraz z Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim. Dołączyli do naszej akcji uczestnicy WTZ z Kowalewa Pomorskiego i podopieczni DDP w Kowalewie Pomorskim. W tym dniu podczas Akcji Narodowego Czytania obecni byli przedstawiciele władz miasta radni Rady Miejskiej, działacze społeczni, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, młodzież szkolna, terapeuci oraz czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalewie Pomorskim. Podczas tejże edycji „Narodowe Czytanie” jak i w latach poprzednich na uczestników NC czekał słodki poczęstunek.

Każdy Uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy pins. Osoby czytające otrzymały podziękowanie w postaci dyplomu, dodatkowo gadżet w postaci bryloka do kluczy z logo M-GOK i Narodowego Czytania lub torbę z logo Narodowego Czytania

Na zakończenie chętni mogli odcisnąć okolicznościową pieczęć, która będzie dostępna w Miejskiej Bibliotece dla osób, które chciały by przyjść ze swoim egzemplarzem powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Zapraszamy na następną edycję „Narodowego Czytania 2024″.

Do zobaczenia za rok!