XXIII DZIEŃ PAPIESKI

XXIII DZIEŃ PAPIESKI

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta  w Kowalewie Pomorskim  serdecznie zaprasza na XXIII DZIEŃ PAPIESKI 7 października 2023 godz. 17:00
Zdalny dostęp do nowości wydawniczych

Zdalny dostęp do nowości wydawniczych

Mamy przyjemność poinformować, że Miejska Biblioteka Publiczna w Kowalewie Pomorskim pozyskała w Ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 1 Poprawa oferty bibliotek publicznych. Kierunek interwencji 1.1 Zakup i zdalny dostęp do nowości wydawniczych, fundusze w wysokości, 8080,00 zł na zakup nowości wydawniczych. Zakupione pozycje książkowe będą płatne ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego .
Wrześniowe spotkanie Kowalewskiego DKK

Wrześniowe spotkanie Kowalewskiego DKK

W czwartek, 07 września podczas spotkania Kowalewskiego DKK rozmawialiśmy o książce Niepokój przychodzi o zmierzchu” nagrodzonej m.in. Międzynarodową Nagrodą Bookera 2020 powieści „Marieke Lucas Rijneveld. Niepokojący, wnikliwy i tchnący naturalistycznym autentyzmem zapis przeżyć dwunastolatki, która wraz ze swoją prowadzącą krowią farmę rodziną mierzy się z traumatycznymi doświadczeniami, wywołał gorącą dyskusję na temat destrukcyjnych zachowań dzieci i rodziców, metod wychowawczych, radzenia sobie z utratą bliskiej osoby, religijności czy odkrywania seksualności przez dorastające dziecko.
Nasze kowalewskie DKK to grupą miłośników literatury, kawy, herbaty i pysznych ciast. Spotykamy się, aby wśród śmiechu i żartów oddawać się refleksjom. Nasze spotkania to gorące dyskusje nie tylko na tematy literackie – każda przeczytana książka okazuje się inspiracją do rozmów o życiu, do wspominek. Z niecierpliwością oczekujemy każdego następnego spotkania, doskonale czując się w swoim towarzystwie, połączeni zamiłowaniem do czytania, poczuciem humoru i wzajemną sympatią. Jesteśmy żywym dowodem na to, że książka zbliża .I cieszy nas to że nasz grupa DKK powiększa się o nowych uczestników
Druga książka Bryżko-Zapór Pogranicze wszystkiego, też wywołała ożywioną dyskusje i zdania co do treści książki zostały podzielone. Reportaż był na pewno mniej szokujący niż pierwsza książka. Ale panie zgodne były że warto przeczytać książkę.
W “Pograniczu wszystkiego” reporterkę najbardziej interesuje dążenie Ukrainy do Europy i modernizacja, a antynomie Polska-Ukraina i Ukraina-Rosja są naczelną zasadą organizującą tekst. Dlatego pewnie główną metaforą reportażu jest sama “podróż”, a Bryżko-Zapór pisze coś takiego: “Ukraina zaś wciąż szuka swoich bohaterów. Często po omacku”. I to jest zdanie, które obnaża cały projekt tej książki – formułowanie takich zdań przystoi może w publicystyce, która karmi się ładnymi i szybkimi skrótami, ale nie w reportażu. To mówienie za kogoś, do tego bardzo cenne. Ja, uprzywilejowana Polka mówię wam – po omacku szukacie, ślepi jesteście. Niestety w wielu miejscach przebija się protekcjonalny ton autorki, która traktuje swoją podróż jak pisanie projektu unijnego “Pogranicze polsko-ukraińskie jako produkt turystyki makroregionalnej”.
W Październiku spotykamy się 12 w czwartek o godz. 17.00 a książką którą się zajmiemy to Sydonia Elżbiety Cherezińskiej.
Narodowe Czytanie 2023 Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem

Narodowe Czytanie 2023 Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem

XII odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się ósmego września 2023 roku w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Uroczystość rozpoczęła pani Barbara Niewidział Dyrektor M-GOK , która powitała wszystkich przybyłych gości na uroczystość. Tegoroczną lekturą była powieść Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej.

„Narodowe Czytanie”, to działania mające na celu propagowanie literatury narodowej, organizowane jest od 2012 roku. Zainicjowała je lektura „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w całej Polsce „Lalkę” Bolesława Prusa przeczytano w ponad 1600 miejscowościach. A w roku 2016 Andrzej Duda i Agata Duda rozpoczęli czytanie książką Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe czytanie 2018 miała wyjątkowy charakter –w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą. W 2021 czytana była Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. A w 2022 roku Ballady i romanse Adama Mickiewicza. W kowalewskiej placówce w akcję „Narodowe Czytanie” 2023 Włączył się pan Jacek Żurawski Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie a także aktorzy scen Bydgoskich pani Wanda Dolman-Rzyska i Eugeniusz Rzyski,, pani Maria Nowatka prezes Związku Emerytów, rencistów i inwalidów w Kowalewie Pomorski. Fragmenty powieści odczytała również młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim i Wielkim Rychnowie oraz z Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim. Dołączyli do naszej akcji uczestnicy WTZ z Kowalewa Pomorskiego i podopieczni DDP w Kowalewie Pomorskim. W tym dniu podczas Akcji Narodowego Czytania obecni byli przedstawiciele władz miasta radni Rady Miejskiej, działacze społeczni, dyrektorzy placówek oświatowych, nauczyciele, młodzież szkolna, terapeuci oraz czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalewie Pomorskim. Podczas tejże edycji „Narodowe Czytanie” jak i w latach poprzednich na uczestników NC czekał słodki poczęstunek.

Każdy Uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy pins. Osoby czytające otrzymały podziękowanie w postaci dyplomu, dodatkowo gadżet w postaci bryloka do kluczy z logo M-GOK i Narodowego Czytania lub torbę z logo Narodowego Czytania

Na zakończenie chętni mogli odcisnąć okolicznościową pieczęć, która będzie dostępna w Miejskiej Bibliotece dla osób, które chciały by przyjść ze swoim egzemplarzem powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Zapraszamy na następną edycję „Narodowego Czytania 2024″.

Do zobaczenia za rok!

 

Festyn Integracyjny pt. „Zakończenie lata”

Festyn Integracyjny pt. „Zakończenie lata”

W sobotę 02.09.2023r. Na placu za Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury odbył się Festyn Integracyjny pt. „Zakończenie lata” pod Patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu na czele z Panem Dyrektorem Jarosławem Molendowskim. Organizatorami Festynu było Koło Gospodyń Wiejskich w Kowalewo Pomorskie wraz z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury w Kowalewie Pomorskim.
Na przybyłych mieszkańców czekał poczęstunek przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich. Można było skosztować m.in. żurek z kiełbasą, chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym, babeczki oraz mini deserki. Te sobotnie, słoneczne popołudnie muzyką umilał zespół Feniks. Dla wszystkich dzieci organizatorzy zapewnili gry i zabawy oraz został zorganizowany konkurs plastyczny pt. „Mieszkańcy naszych lasów”. Przy stoisku Nadleśnictwa Dobrzejewice można było porozmawiać z Panem Dyrektorem Jarosławem Molendowskim na temat polskich lasów oraz wygrać drzewko w zamian za uczestnictwo w quizie przyrodniczym. Podczas Festynu uczestnicy mogli wziąć udział w pokazie resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz toru przeszkód w narko i alkogoglach przygotowanych przez Stowarzyszenie Integracja i Współpraca pn. „Bezpieczne i Ekologiczne Wakacje”. Na wszystkich odwiedzających stoisko czekały nagrody.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w pomoc organizacji tego wydarzenia:
– Panu Jarosławowi Molendowskiemu – Dyrektorowi Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu
– Panu Jackowi Żurawskiemu – Burmistrzowi Miasta Kowalewo Pomorskie
– Nadleśnictwu Dobrzejewice
– Stowarzyszeniu Integracja i Współpraca
– Pani Dyrektor Barbarze Niewidział oraz pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury
– Zespołowi Feniks – Panu Erykowi Kołodziej i Sylwestrowi Poczwardowskiemu
– Paniom z KGW Kowalewo Pomorskie za pomoc w przygotowaniu poczęstunku
oraz wszystkim przybyłym uczestnikom Festynu.

Sponsorami Festynu byli: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Sołectwo Kowalewo Pomorskie, Sołectwo Zapluskowęsy, KGW Kowalewo Pomorskie.

Skip to content