„ Gdy serce masz dobre, zawsze człowiek człowiekowi człowiekiem”

„WIATR W ŻAGLE” tak brzmiało motto XXVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w dniu 12 stycznia 2020 roku. Celem 28 finału była zbiórka funduszy na zapewnienie najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta w Kowalewie Pomorskim utworzony został Sztab WOŚP.

Szefem tegorocznego sztabu był. P. Daniel Brożek, w skład sztabu weszło 25 wolontariuszy ,reprezentujący: Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim -Jakub Szczawiński i Wiktoria Pacholec, Szkołę Podstawową im. Wojska Polskiego w Pluskowęsach-Amelia Daszkowska, Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Wielkim Rychnowie-Filip Nowakowski, Małgorzata Romanowska i Weronika Banasik, Warsztaty Terapii Zajęciowej -Jarosław Kamper, Janusz Lewandowski, Piotr Kocjan i Dominika Okrucińska ,Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim– Kacper Włudarczyk, Mikołaj Leszczyc -Grabianka, Szymon Osiński, Jakub Hinc, Szymon Górny, Szkołę Podstawową im. Ireny Sendlerowej w Wielkiej Łące- Nikola Gościńska, Świetlicę Socjoterapeutyczną- Jagoda Żelazkowska i Marcelina Tylmanowska, OSP Kowalewo Pomorskie- Przemysław Rudewicz, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów-Maria Nowatka, Zespól Szkół im. Lecha Wałęsy w Kowalewie Pomorskim- Marcelina Borowiec, M-GOK-Danuta Kołodziej, Ewa Cierniakowska i Karolina Kołodziej, Centrum Rekreacji i Sportu – Ewa Dąbkowska. Od samego rana wolontariusze zbierali pieniądze do puszek, w godz. 10.00- 12.00 w hali sportowej SP Kowalewo Pomorskie zorganizowany został szkolny finał WOŚP pod hasłem „wrzucamy dla orkiestry”. O godz. 17.00 w sali widowiskowej M-GOK odbył się koncert finałowy z udziałem młodych artystów z terenu naszej gminy oraz z Torunia. Na kowalewskiej scenie wystąpili : Liliana Chwiećko i Wiktoria Pacholec reprezentujące Przedszkole Publiczne w Kowalewie Pomorskim , Julia Chwiećko-reprezentująca koło wokalne przy M-GOK pod kierunkiem p. Agaty Maciołek, p. Agata zaśpiewała także z dziewczynkami oraz solo piosenkę Anny German „Człowieczy los”. Zespół taneczny „FAN” prowadzony przez p. Katarzynę Grabowską i p. Jolantę Zarębską (SP Kowalewo Pomorskie) zaprezentował się w dwóch układach tanecznych, Paweł Lewandowski( Kowalewo Pomorskie) zaprezentował piosenki teatralne i musicalowe, Amelia Fałkowska (SP Wielkie Rychnowo) zaśpiewała kolędę, Amelia Żuławska i Karolina Małkiewicz oraz zespół taneczny SP Kowalewo Pomorskie pod kierunkiem p. Moniki Wolskiej. Na naszym koncercie gościnnie wystąpiły Wioleta Urbańska i Wiktoria Mądraszewska z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu oraz zespól wokalno-instrumentalny „LINDEGO”. W trakcie koncertu finałowego odbyły się także licytacje gadżetów WOŚP oraz darów przekazanych od prywatnych darczyńców, a byli nimi :p. Mieczysław Wiśniewski, Klub Sportowy UKS SOKÓŁ Wielkie Rychnowo- Marian Krych, p. Grzegorz Grabowski, Pizzeria DA NOI, p. Stanisława Blunkowska,p. Barbara Rogowska, mobilny salon fryzjerski „MILAGROS”, Pizzeria RIVIERA, Kwiaciarnia LAWENDA, Marysia Szablewska, p. Anna Beck Golub-Dobrzyn, FIRANEX Golub-Dobrzyń, p. Maria Rutkowska, OSP Sierakowo, OSP Kowalewo Pomorskie, p. Marcin Śmigielski, Klub Sportowy LKS „Promień ”Kowalewo Pomorskie, Akademia Piłkarska „Młode Lwy” Kowalewo Pomorskie, Marcelina Skorasińska Sierakowo. Wśród ofert przekazanych prze w/w darczyńców znalazły się m.in.: przeloty paralotnią, przejażdżki wozami strażackimi ora samochodem Fiat 125 p, usługi fryzjerskie, kosmetyki, bony zakupowe, smaczne pączki, jedno dziecko przekazało swojego ulubionego misia pluszowego na rzecz WOŚP- takie małe gesty nas najbardziej wzruszają. Na zakończenie nasi dzielni strażacy zapalili na górce zamkowej ogromne serce 28 Finału WOŚP oraz fajerwerki, czyli „światełko do nieba”. W imieniu całego kowalewskiego sztabu WOŚP pięknie dziękujemy wszystkim za po raz kolejne hojne wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dziękujemy także wszystkim, którzy przygotowywali i obsługiwali 28 finał- pracownikom M-GOK  i MGOPS, wszystkim rodzicom, nauczycielom, opiekunom, policji , strażakom- dzięki Wam ten finał mógł się odbyć.

Zebrana kwota 27420,37 PLN pobiła rekordy z lat poprzednich.

Kowalewo Pomorskie od roku 1993 na konto WOŚP przekazało ze zbiórek łączna sumę 239208,42 PLN