W sobotę, 19.10.2024r. odbył się I Konkurs Piosenki Polskiej organizowany przez  Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta w Kowalewie Pomorskim.
Na Kowalewskiej scenie zaprezentowało się 72 uczestników m.in. z Kowalewa Pomorskiego, Czernikowa, Nowego Miasta Lubawskiego, Torunia, Chełmży, Tucholi czy Włocławka co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu konkursem.
Celem organizacji konkursu była popularyzacja umiejętności wokalnych, promowanie polskiej piosenki oraz polskich artystów, wyłonienie utalentowanych dzieci i młodzieży oraz zachęcenie ich do pracy twórczej w zakresie muzyki.
Uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom wokalny, co bardzo utrudniło dokonanie oceny przez komisję w której zasiedli:
p. Roman Fieberg: emerytowany specjalista ds. muzyki, pedagog w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy
p. Marek Piątkowski: instruktor artystyczny
p. Krzysztof Sypek: Dyrektor Publicznej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Kowalewie Pomorskim

Po długiej naradzie Jury wyłoniło następujących laureatów:

KATEGORIA 6-9 LAT

I m-ce Hanna Ługowska ( Miejskie Centrum Kultury w Nowym Mieście Lubawskim
I m-ce Matylda Kamińska (SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach)
II m-ce Lena Skrzypińska (SP im. Orła Białego w Cypriance)
III m-ce Blanka Wierzbowska (Pracownia Muzyczna AKORD)

Wyróżnienie:
Nikola Mirosław (Gminne Centrum Kultury w Kurzętniku), Julia Zatorska (MCK w Nowym Mieście Lubawskim), Wiktor Rynkowski (SP im. Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach), Marcelina Czerwińska ( SM I stopnia w Chełmży)

KATEGORIA 10-12 LAT

I m-ce Marcelina Cichy (SM I Stopnia w Chełmży)
I m-ce Zuzanna Sumińska ( Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż-Nie?”)
II m-ce Amelia Gutowska (Pracownia Muzyczna AKORD)
II m-ce Agnieszka Nowodworska ( M-GOK Kowalewo Pomorskie)
III m-ce Julia Kordylewska (Boniewo)

Wyróżnienie:
Anna Zielińska ( Pracownia Muzyczna AKORD), Aleksandra Kozłowska ( SP nr.1 w Nowym Mieście Lubawskim), Lilianna Błauciak (SSPS „Edukacja” Toruń),

KATEGORIA 13-15 LAT

I m-ce Lena Lewandowska (SM I Stopnia w Czernikowie)
I m-ce Maja Kruszewska (Pracownia Muzyczna AKORD)
II m-ce Milena Barańska (KCSAiU w Toruniu)
III m-ce Karolina Bogucka (SP im. Sejmu RP w Wólce)

Wyróżnienie:
Agata Buczkowska (ZS w Chrostkowie), Aleksandra Kruszewska (Pracownia Muzyczna AKORD)
,Alicja Leśniewska ( I LO im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku)

KATEGORIA 16+

I m-ce Aicha Kouider Rahmani ( SM I Stopnia w Chełmży)
II m-ce Marcelina Wrzoskiewicz ( Kowalewo Pomorskie)
III m-ce Aleksandra Jaroszewska ( MCK w Nowym Mieście Lubawskim)

KATEGORIA DUET
 I m-ce Zuzanna Sumińska i Lena Lewandowska (SM I Stopnia w Czernikowie)
Wyróżnienie: Agnieszka Ostrowska i Lena Uzarska (SM I Stopnia w Lipnie)

GRAND PRIX
Karolina Górzyńska (SM w Lipnie)

Nagrody dla najlepszych wręczyli: p. Ilona Rybicka-Sałatowska- Zastępca Burmistrza Miasta, p. Magdalena Górna-Skarbnik Gminy oraz członkowie komisji.

Sponsorami I Konkursu Piosenki Polskiej byli: Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie, Bank Spółdzielczy Kowalewo Pomorskie, Zakład Materiałów Opatrunkowych PLASTICA i Pan Jerzy Koralewski – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia.

Dziękujemy Wszystkim za tak liczny udział w I Konkursie Piosenki Polskiej w Kowalewie Pomorskim oraz zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kowalewie Pomorskim.