27 października 2022r. odbyło się kolejne spotkanie Kowalewskiego Dyskusyjnego Klubu Książki w Kowalewie Pomorskim. Tym razem omawialiśmy książkę Klara i Słońce. ….Świat widziany oczami niezwykłej narratorki. Rzeczywistość, którą od naszej dzieli tylko krok… a może nawet mniej. Odwieczne pytania o to, co człowieka jako jednostkę czyni istotą wyjątkową. Czy jest coś takiego jak ludzka dusza? Czy jedną osobę można zastąpić drugą? I wreszcie najważniejsze: czym jest miłość?
Klara to Sztuczna Przyjaciółka, wprawdzie nie najnowszej generacji, ale posiadająca niezwykłe zdolności poznawcze, pamięć i – co najważniejsze – empatię. Z witryny sklepu obserwuje ulicę, czekając na klienta, który ją stąd zabierze. Kiedy wreszcie los się do niej uśmiecha, jest gotowa jak najlepiej służyć nastolatce, dla której zostaje zakupiona….
Druga książka to Dom Holendrów Ann Patchett …. Dom Holendrów jest opowieścią o rodzinnych więziach, stracie, poświęceniu i przebaczeniu. Ann Patchett z mistrzowską precyzją rozbiera na części pierwsze amerykański mit o tym, że każdy może napisać swoją historię na nowo, odciąć się od korzeni i zapuścić własne. Jej najnowsza powieść to misternie utkane studium pamięci – pokazuje, jak bezustannie rezonuje w nas przeszłość i jak chcąc nie chcąc powtarzamy błędy naszych rodziców.
Nie ma w literaturze przypowieści o matce marnotrawnej – Ann Patchett tworzy więc własną: piękną, bolesną i przejmującą. Autorka jest mistrzynią dystyngowanej i wciągającej prozy, a Dom Holendrów to jeden z najlepszych portretów rodziny, jakie czytałem. Pod jej piórem całkiem zwyczajne życie zamienia się w opowieść, od której nie mogłem sie oderwać…..
Członkiniom klubu obie powieść podobały się. Podkreślały, że obie z przyjemnością przeczytały. Chociaż temat rodziny, relacje matka -dziecko jest trudny i wywołuje dużo emocji. Panie na zakończenie wybrały lekturę na następne spotkanie. Jesienne dni spędzimy nad książką Radka Raka Agla, o której porozmawiamy na kolejnym spotkaniu 1 grudnia , o godz. 17.00.
ZAPRASZAMY!!!
Skip to content