Tegoroczna odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się 2 września 2022 roku w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim, a czytaną lekturą były Ballady i Romanse Adama Mickiewicza. Do kowalewskiej akcji „Narodowe Czytanie” 2022 włączyli się Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie p. Jacek Żurawski, rozpoczął nasze spotkanie balladą Świteź. Miło nam było gościć uczestników Domu Dziennego Pobytu w Kowalewie Pomorskim , którzy zaprezentowali utwór Rybka jedną z Ballad Adama Mickiewicza. W naszą akcje jak co roku włączyli się uczniowie Szkoły Podstawowe w Kowalewie Pomorskim na czele z p. Dyrektor Renatą Falutą- Kaszubowską , zaprezentowali Świteziankę. Do naszej akcji dołączyli uczniowie Szkoły Podstawowe z Wielkiego Rychnowa z p. Dyrektor Julią Szczepańską i p. Anną Dębińską wraz z trójką uczniów Jagodą, Amelią i Bartoszem przygotowali utwór Pani Twardowska. Naszą akcje również promują uczniowie Zespołu Szkół w Kowalewie wraz z dyrektorem szkoły p. Bogdanem Oskwarkiem .Uczniowie odczytali utwór Rękawiczka. Następnie zaprezentowali się uczestnicy WTZ w Kowalewie Pomorskim Magdalena i Patryk w utworze Powrót Taty. Również w tym dniu wystąpiła przedstawicielka PZERiI p. prezes Maria Nowatka, przeczytała nam utwór To lubię.

W tym dniu podczas Akcji Narodowego Czytania obecni byli przedstawiciele władz miasta, działacze społeczni, dyrektorzy placówek oświatowych, Uczestnicy i terapeuci Dziennego Dom Pobytu , Uczestnicy i terapeuci WTZ w Kowalewie Pomorskim, nauczyciele, przedstawiciele Kowalewskiego DKK, młodzież szkolna oraz czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalewie Pomorskim.

Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji „Narodowe Czytanie” oprócz słodkiego poczęstunku była uczta muzyczna w wykonaniu Patryka uczestnika WTZ w Kowalewie Pomorskim.

Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe torby, a osoby czytające książkę.

Podsumowaniem akcji był quiz wiedzy na temat Ballad i Romansów Adama Mickiewicza. W tym miejscu składamy podziękowania Burmistrzowi Miasta Kowalewo Pomorskie p. Jackowi Żurawskiemu za ufundowanie upominków za udział w quizie.

Na zakończenie chętni mogli odcisnąć okolicznościową pieczęć, która będzie dostępna w Miejskiej Bibliotece dla osób, które chciały by przyjść ze swoim egzemplarzem Ballad i romansów Adama Mickiewicza. Tegorocznej akcji towarzyszyła wystawa Narodowe Czytanie 2012-2021.

Zapraszamy na następną edycję „Narodowego Czytania”. Do zobaczenia za rok!

Skip to content