Dziesiąta odsłona akcji „Narodowe Czytanie” odbyła się trzeciego września 2021 roku w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie Pomorskim. Tegoroczną lekturą była Moralność pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Kilka słów o Akcji;

 „Narodowe Czytanie”, to działania  mające na celu propagowanie literatury narodowej, organizowane jest od 2012 roku. Zainicjowała je wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W 2015 roku w całej Polsce „Lalkę” Bolesława Prusa przeczytano w ponad 1600 miejscowościach. A w roku 2016 Andrzej Duda i Agata Duda rozpoczęli  czytanie książką  Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe czytanie 2018  miała wyjątkowy charakter –w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. W 2019 roku lekturą były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Lekturą Narodowego Czytania 2020 była Balladyna Juliusza Słowackiego. Dzieło to zostało przeczytane w przeszło 3200 miejsc w Polsce i za granicą. W kowalewskiej placówce w akcję „Narodowe Czytanie”  2021 włączyli się aktorzy z Bydgoszczy pani Wanda Dolman-Rzyska i Eugeniusz Rzyski, pani Barbara Niewidział  dyrektor Miejsko -Gminnego Ośrodka Kultury w Kowalewie, pani Maria Nowatka prezes Związku Emerytów, rencistów i inwalidów w Kowalewie Pomorskim,pani Katarzyna Lewińska, która kilka lat temu zagrała  postać Hanki w spektaklu Moralność Pani Dulskiej wystawionego przez Koło teatralne działające przy ówczesnym Gimnazjum w Kowalewie Pomorskim,  fragmenty scen  dzieła   odczytała młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim,oraz z Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim. W tym dniu podczas Akcji Narodowego Czytania  obecni byli  przedstawiciele władz miasta, działacze społeczni, dyrektorzy placówek oświatowych,  nauczyciele, młodzież szkolna oraz czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kowalewie Pomorskim.

Dodatkową atrakcją tegorocznej edycji „Narodowe Czytanie” okazał  się słodki poczęstunek ufundowany przez panią Hannę Kalinowską radną Rady Miejskiej w Kowalewie Pomorskim. Składamy również serdeczne podziękowania na ręce pani  Lidii Kunke :Sklep Rzeczy Używanych Plac 700 lecia, za udostępnienie elementów dekoracji sceny podczas Narodowego Czytania.

Każdy Uczestnik spotkania otrzymał pamiątkowy pins, a osoby czytające dodatkowo gadżet w postaci bryloka do kluczy z logo M-GOK i Narodowego Czytania.

Na zakończenie chętni mogli  odcisnąć okolicznościową pieczęć, która będzie dostępna  w Miejskiej Bibliotece dla osób, które chciały by przyjść ze swoim egzemplarzem Moralności Pani Dulskiej.

Zapraszamy na następną edycję „Narodowego Czytania”. Do zobaczenia za rok!

Skip to content