Maj jest świętem bibliotek i bibliotekarzy. Nasze świętowanie zaczęliśmy 6 maja w tym dniu odwiedziły nas dzieci z Niepublicznego Przedszkola Terapeutycznego w Kowalewie Pomorskim. Dzieci wysłuchały bajkę Jana Brzechwy Stonoga a następnie przeglądały i czytały książki z bohaterami bajek. Tego dnia, również odwiedziła nas Grupa Biedronek z Publicznego Przedszkola w Kowalewie Pomorskim wypożyczyć książki a panie bibliotekarki zostały obdarowane prezentem w postaci rysunków samodzielnie wykonanych z przeczytanej książeczki Haralda Sonessona Muminek detektywem. Sobota 7 maja przebiegła pod hasłem gier planszowych w bibliotece. Mogliśmy pograć w Monopol, Chińczyka czy Flotyllę.

Poniedziałek 9 maja to pierwsze spotkanie w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 8-15 Maja, którego hasłem przewodnim jest. Świat w jednym miejscu. W tym dniu zorganizowaliśmy spotkanie autorskie z panem Dariuszem Rozwadowskim pisarzem mieszkańcem Kowalewa Pomorskiego. Pan Dariusz jest historykiem, nauczycielem wiedzy o społeczeństwie i wychowania fizycznego. Trenerem piłki nożnej, działaczem sportowy. Ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Autor opowiedział o swoich książkach i swojej pasji. W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Dziennego Domu Pobytu oraz czytelnicy naszej biblioteki. Na zakończenie otrzymaliśmy miłą niespodziankę od Seniorów piękne życzenia z okazji Dnia Bibliotekarza. Można też było zwiedzić wystawę książek Kowalewo Pomorskie Nasza Mała Ojczyzna. .

10 maja bibliotekę odwiedziła grupa Żabek z Publicznego Przedszkola w Kowalewie Pomorskim wraz z Opiekunkami. Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach Poznajemy zawód bibliotekarza. Podczas spotkania czytaliśmy książkę Wizyta w bibliotece Clemence Masteau, dzieci dowiedziały się jak należy dbać o książki i co należy zrobić aby zapisać się do biblioteki. Dowiedziały się jak zostać bibliotekarzem. Na zakończenie Każdy przedszkolak otrzymał pamiątkę z bibliotecznego spotkania kolorowankę i zakładkę do książki. A panie bibliotekarki otrzymały od dzieci podziękowanie i piękny kwiatek, który będzie przypominał o wizycie „Żabek” w bibliotece. Środa to kolejny dzień Tygodnia Bibliotek, do naszej placówki zawitała Szkoła Podstawowa z Mlewa. Uczniowie to dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I,II i III na czele z panią dyrektor Iwoną Moszkowicz i gronem pedagogicznym. Tę liczną grupę przywitała pani dyrektor M-GOK w Kowalewie Pomorskim Barbara Niewidział, następnie uczestnicy wysłuchały powiastkę pt. Podróż balonem. Dzieci zostały podzielone na grupy każdy miał zadanie do wykonania. Zadaniem pierwszej grupy było pokolorowanie jednego balonika, do zadania drugiej grupy należało pokolorowanie kilku balonów zaś trzecia grupa wykonała książkę. Wszystkie zadania oparte były na podstawie przeczytanej lektury Kolejnym punktem tego dnia było zwiedzanie biblioteki. Dzieci dowiedziały się jak zostać czytelnikiem biblioteki, ile książek jest w bibliotece, która książka jest najstarsza, a która liczy najwięcej stron. Poznały zasady poszanowania książki oraz zapoznały się z ofertą kulturalną Miejskiej Biblioteki Publicznej Na zakończenie dzieci odgadywały zagadki. Na każdego gościa dodatkowo czekał słodki poczęstunek, balon oraz naklejka Super Czytelnika. Bibliotekarki otrzymały piękną laurkę z wyrazami wdzięczności za spotkanie, oraz zapewnienie dzieci o powrocie do biblioteki.

Podczas trwania Tygodnia bibliotek dla naszych dorosłych czytelników mieliśmy niespodziankę w postaci książki. Dodatkowo Tygodniowi Bibliotek towarzyszyła akcja bookcrossing, każdy mógł wybrać książkę ale też zostawić w zamian swoją własną. Wszystkie podarowane książki wprowadzimy do naszego księgozbioru. Tydzień Bibliotek 2022 za nami zapraszamy za rok.

Skip to content