Dzień 26 sierpnia był dla Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury im.Wł.St.Reymonta w Kowalewie Pomorskim dniem szczególnym. W tym dniu na Pikniku Rodzinnym świętowaliśmy urodziny Pippi, bohaterki książek Astrid Lindgren, Pippi skończyła 75 lat.
Postać Pippi można powiedzieć, że narodziła się przypadkiem. Gdy córka pisarki, Karin, była chora, prosiła mamę, by ta opowiedziała jej jakąś historyjkę. Na pytanie, o czym chce usłyszeć opowieść, Karin odpowiedziała: „O Pippi Langstrump”. Tak powstała mała dziewczynka, o rudych włosach, twarzy pełnej piegów, chudziutka, choć nieprawdopodobnie silna. Zamieszkała w willi Śmiesznotce w pobliżu drzewa lemoniadowego, a jej przyjaciółmi – poza koniem w cętki i małpą” – są Annika i Tommi.
A cała przygoda z Pippi , zaczęła się tak. Miejsko Gminny Ośrodek Kultury im w czerwcu został Ambasadorem ogólnopolskiego konkursu pt.,,75 Urodziny, czyli Lato z Pippi”, a tym samym zobowiązał się do przeprowadzenia I etapu konkursów. Ogłoszono konkursy- plastyczny, literacki oraz dodatkowo organizatorzy ogłosili konkurs fotograficzny. Do biblioteki wpłynęło 50 prac z ogłoszonych konkursów.”

Na Pikniku Rodzinnym oprócz świetnej zabawy było rozstrzygnięcie konkursów, ogłoszonych wcześniej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kowalewie Pomorskim. Celem konkursów było: propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, promocja twórczości Astrid Lindgren, a szczególnie najsłynniejszej bohaterki jej powieści Pippi, opowieści o przygodach Pippi jako inspiracja dla dialogu międzypokoleniowego oraz propagowanie wśród dzieci pozytywnych postaw społecznych związanych z postacią Pippi tj. prawa dzieci, kreatywność, pewność siebie, prawo do własnego zdania, otwartość na świat.

Tego dnia, Dzieci przyszły przebrane w kolorowe postacie inspirowane książkami o naszej bohaterce Pippi. Był tort i sto lat odśpiewany dla naszej Pippi, jak to na urodzinach bywa, była dobra zabawa.  Organizatorzy zaprosili na  urodziny teatr MagMowce- Pan Rekin i pani Papuga , zabawiali naszych gości, przeróżnymi tańcami, konkursami i zabawami. Było też Wesołe Miasteczko: skakańce –dmuchańce , zjeżdżalnia oraz wata cukrowa i popcorn. Dodatkowo na sali przygotowany był  kącik plastyczny gdzie uczestnicy tworzyli laurki dla Pippi.

Całej uroczystości towarzyszyła  wystawa pokonkursowa pac literackich, plastycznych oraz fotograficzny  w sali widowiskowej .

Punktem kulminacyjnym pikniku było rozstrzygnięcie konkursów .Nagrody oraz dyplomy dla uczestników wręczyła pani Barbara Niewidział dyrektor Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury wraz z Pippi, w którą wcieliła się Julia Górna.

A komisje  przyznały następujące miejsca w poszczególnych konkursach.

Konkurs na Limeryk:

Komisja w składzie:

Olga Cieplińska

Marzena Zalewska

Ewa Cierniakowska

Wszyscy otrzymali dyplom za udział i upominek.

Hubert i Kamila Jeziorscy

Krzyś i Marta Zelmańscy

Paweł Czyżyk i Katarzyna Tuszyńska

Pola i Malwina Błach

Paulina i Ewelina Nowińskie

Konkurs Praca plastyczna:

Komisja w składzie:

Ludwika Markiewicz

Marzena Zalewska

Wiktor Kamiński

Wybrała trzy równorzędne prace ,które wezmą udział w II etapie konkursu w Warszawie

Maja Szweda i Joanna Cierniakowska

Paulina Nowińska i Ewelina Nowińska

Lena Nowak i Aleksandra Nowak

Komisja przyznała wyróżnienia:

Krzysztof Zelmański i Marta Zelmańska

Paweł Czyżyk i Katarzyna Tuszyńska

Blanka Jaguś i Aleksandra Jaguś

Jakub , Julia Tokarscy i Dorota Tokarska

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki za udział.

Konkurs na przebranie Pippi:

 Wszystkie dzieci przebrane za postacie z książki o Pippi otrzymali dyplomy i upominki za udział.

Konkurs Przyłapani na czytaniu

Komisja w składzie:

Ewa Wojciechowska

Ludwika Markiewicz

Marzena Zalewska

Przyznała:

I Miejsce  Blanka Jaguś i Aleksandra Jaguś

II miejsce Monika Eliasz

III Miejsce Kaja Błach i Malwina Błach

III Miejsce Pola Błach i Malwina Błach

Oraz wyróżnienia

Wiktoria Kubicka i Halina Kubicka

Marta Tocka i Iwona Tocka

Hubert i Lenka Nowak i Aleksandra Nowak

Beata Własow i Bernadeta Wiącek

Kacper Karpiński i Magdalena Karpińska

Jakub Leszczyc –Grabianka i Leszczyc –Grabianka

Sponsorami naszych konkursów byli

Pan Jacek Żurawski Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie

Pani Ewa Wojciechowska Firma Zdjęciarnia z Kowalewa Pomorskiego

Pan Roman Grzymowicz Firma Plastica z Frydrychowa

Pan Leszek Mul Firma MAL-PAK z Kowalewa Pomorskiego

Bank Spółdzielczy w Kowalewie Pomorskim

Wszystkim gorąco dziękujemy i zapraszamy na kolejne konkursy organizowane w Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury im.Wł.St. Reymonta. Śledźcie naszą stronę internetową i portale społecznościowe tam znajdziecie potrzebne informacje. Już  04.09.2020 piątek godz.11.00 Narodowe Czytanie. Do zobaczenia w bibliotece

Ewa Cierniakowska  Alina Krystyniuk

Skip to content