Kolejne z cyklicznych spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 25 maja. Tym razem rozmawiałyśmy o podróży do Gruzji Chleb i proch Tonyego Andersona i książce Angeliki Kuźniak Soroczka
Soroczka
Misterny, magiczny i literacki reportaż o przychodzeniu, odchodzeniu i życiu.
Angelika Kuźniak w poetycki i pełen wrażliwości sposób opisuje spotkanych na swojej drodze ludzi, którzy ze spokojem ducha i godnością oczekują na śmierć. Z opowieści Kuźniak wyłania się niezwykły obraz tego, jak na przestrzeni lat zmieniał się stosunek do śmierci. Soroczka to poetycki Zapis socjologiczny – mądre, naturalistyczne i zarazem metafizyczne uchwycenie tego, co umyka w codziennym zgiełku spraw.
Chleb i proch
W lecie 1998 roku Tony Anderson wyruszył w góry Gruzji, by dotrzeć do zapomnianych i niedostępnych plemion – Chewsurów, Tuszynów, Raczów, Megrelów i Swanów. Intrygowały go dawne wierzenia i obyczaje, doskonale zachowane mimo wieloletniej niszczącej polityki władz komunistycznych oraz zawirowań i niepokojów politycznych po upadku Związku Radzieckiego. Ale Chleb i proch to nie tylko relacja z niezwykłej podróży; Anderson opisuje też skomplikowaną historię i zawiłości regionalnej polityki. Jego Gruzja, choć doświadczona przez los, wciąż jest ekscytująca i pełna życia. Choć jej dzieje sięgają w przeszłość głębiej niż dzieje wielu innych państw europejskich, zachowała młodzieńczą energię i żywiołowość.
Książki zostały dobrze przyjęte przez Klubowiczki. Tematy, jakie poruszają autorzy były przedmiotem ciekawej dyskusji. Każda z pań znalazła w książce coś, co ją zainspirowało lub dało do myślenia. Po raz kolejny członkinie DKK upewniły się, że rozmowa o wspólnie przeczytanej książce może być bardzo interesująca i pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na omawianą lekturę , a przy tym spędzić miłe chwile w bibliotece.
W trakcie spotkania panie wybrały książki na kolejne spotkanie, które odbędzie się 30 czerwca o godzinie 17.00. Będzie to Żyje się tylko dziś Jensa Andersena i Sztormowe Ptaki Einara Karasona.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wszystkich, którzy już przeczytali lub zechcą przeczytać książki.
Skip to content