2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a 3 maja Uchwalenie Konstytucji. 

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzone zostało 20 lutego 2004 roku. Narodowa biel i czerwień po raz pierwszy pojawiła się podczas obchodów 1 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 roku. W tym roku Flaga Polski obchodzi swoje 101 urodziny, ponieważ oficjalnie została ustanowiona przez ustawę z 1 sierpnia 1919 roku.
Z tej okazji w czwartkowe południe na rynku miejskim dokonano wciągnięcia flagi Rzeczypospolitej przez 63. drużynę harcerską Feniks oraz odśpiewano hymn Mazurka Dąbrowskiego. Po oficjalnych uroczystościach w ogródku na terenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury odbył się Happening dla najmłodszych mieszkańców gminy. Dzieci z wielką przyjemnością uczestniczyły w warsztatach tworząc m.in. wianki i kotyliony w barwach narodowych.

3 maja z okazji Uchwalenia Konstytucji Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Pan Jacek Żurawski wraz z delegacją złożył wiązankę kwiatów pod tablicą okolicznościową na rynku miejskim. W godzinach wieczornych w  Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta  kontynuacją uroczystości majowych był kostiumowy koncert-widowisko muzyczne pt. „Polonez 3 maja” w wykonaniu śpiewaków operowych i wirtuozów instrumentalistów ARTES ENSEMBLE.
Podczas koncertu uczestnicy mieli okazję zatańczyć poloneza, na czele z Burmistrzem Jackiem Żurawskim i Dyrektor M-GOK Barbarą Niewidział.
Na zakończenie artyści otrzymali gromkie brawa co może świadczyć o tym, że koncert bardzo spodobał się mieszkańcom gminy.

Skip to content