W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta w Kowalewie Pomorskim w dniu 8 października 2022 roku odbył się koncert z okazji XXII DNIA PAPIESKIEGO. Motto obchodów tegorocznego Dnia Papieskiego „ Blask Prawdy” ( Veritatis Splendor).
16 października 1978 roku arcybiskup krakowski Kardynał Karol Wojtyła jako pierwszy kardynał z Polski, jak również pierwszy po 455 latach biskup Rzymu , niebędący Włochem, został wybrany na papieża i przybrał imię Jan Paweł II. Dzień Papieża Jana Pawła II – polskie święto obchodzone jest co roku 16 października, ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w hołdzie papieżowi Polakowi . Równolegle obchodzony jest przez kościół Katolicki w Polsce „Dzień Papieski”, przypadający w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Papież Pielgrzym, Papież Rodziny, Największy Obrońca Życia Ludzkiego, Wielki Polak i Wielki Święty. Podczas 104 pielgrzymek odwiedził 134 państwa, w tym ośmiokrotnie był w Polsce. Był niezwykle cenionym autorytetem moralnym. Jego pontyfikat trwał 26 lat i 5 miesięcy i był jednym z najdłuższych w historii. Sobotnim koncertem zarówno wszyscy artyści występujący na scenie jak również zgromadzona licznie publiczność oddali cześć Świętemu Janowi Pawłowi II.
W programie wystąpili:
* Chór 730-lecia Kowalewa Pomorskiego pod kierunkiem Justyny Narewskiej
*Karolina Zielińska i Marek Piątkowski
oraz artyści sceny bydgoskiej
* Kaja Potrzebska – fortepian
*Jakub Skruszewicz – perkusja
* Mateusz Krzemiński- gitara basowa
*Katarzyna Leśniewska- śpiew
Koncert składał się z dwóch części, w repertuarze zaprezentowano pieśni:
w wykonaniu chóru : „Ah Poor Bird”, „Służyłem ja Tobie”, „Cor mundum”, „Totus Tuus Maria”.
Kolejne pieśni: „Shalom”, „ Barka”, „Moje miasto Wadowice”, „Abba Ojcze” chór zaśpiewał przy akompaniamencie Kai Potrzebskiej.
Karolina Zielińska przy akompaniamencie Marka Piątkowskiego wykonała utwory:– „Ave Maria „ Jana Maklakiewicza oraz „ Modlitwa o świcie”
Cała zgromadzona publiczność brała czynny udział śpiewając znane pieśni m. in.; Barkę -po koncercie tradycyjnie wszyscy zostali poczęstowani kremówkami.
W tym samym dniu Chór 730-lecia obchodził swoje 18 -urodziny. Chór powstał 24.09.2004 roku , pierwszy oficjalny występ miał miejsce w 2005 roku na uroczystości z okazji 730-tej Rocznicy Nadania Praw Miejskich dla miasta Kowalewo Pomorskie. W swoim dorobku artystycznym chór zaprezentował 147 koncertów (koncertował w Polsce oraz w Niemczech i na Litwie).
Z tej okazji troszkę na wesoło i z nutką jesieni chór wraz z artystami sceny bydgoskiej zaprezentował utwory: „ Serduszko puka w rytmie cha-cha”, „O zmierzchu , „ Od nocy do nocy”, „Banaha”, „Mamma mia”. W wykonaniu Karoliny Zielińskiej usłyszeliśmy : „ Mów do mnie jeszcze” Mieczysława Karłowicza i „Zamiast”.

Pan Jacek Żurawski Burmistrza Miasta podziękował wszystkim artystom biorącym udział w koncercie, ofiarowując upominki i kwiaty dla dyrygentki chóru p. Justyny Narewskiej. Wielką niespodzianką dla wszystkich członków chóru były ufundowane przez Burmistrza Miasta nowe piękne teczki do nut.
Jeszcze raz pięknie dziękujemy Panu Burmistrzowi i wszystkim osobom ,które wzięły udział w obchodach Dnia Papieskiego.

Skip to content