W dniu 08 stycznia 2022 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbył się XXIV Festiwal Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych pod patronatem Burmistrza Miasta Kowalewa Pomorskiego.

Celem organizacji Festiwalu jest pielęgnowanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek, ochrona przed zanikaniem zwyczaju kolędowania, prezentacja twórczości kolędniczej oraz pobudzanie twórczych zainteresowań młodego pokolenia.

Do tegorocznej edycji konkursu przesłano 44 zgłoszeń z Czernikowa, Torunia, Nowego Miasta Lubawskiego, Kurzętnika, Lipna, Osieka Nad Wisłą, Torunia, Radomina, Marzęcic co świadczy o niesłabnącym zainteresowaniu imprezą w naszym regionie. Uroczystego otwarcia Festiwalu dokonali: Burmistrz Miasta Kowalewa Pomorskiego p. Jacek Żurawski oraz Dyrektor M-GOK p. Barbara Niewidział. Na widowni zasiedli Zastępca Burmistrza Miasta Kowalewo Pomorskie Ilona Rybicka-Sałatowska, Skarbnik Gminy Magdalena Górna, Prezes Fundacji Kowalewo Pomorskie Uśmiechnij się Grzegorz Kotecki, Radni Rady Miejskiej Halina Dąbrowska, Jerzy Koralewski oraz Robert Bejgier.

Jury w składzie:

– p. Piotr Janiszewski

– p. Krzysztof Szulc

–p. Marek Piątkowski

po wysłuchaniu prezentacji artystycznych przyznali następujące nagrody i wyróżnienia:

Solista do 12 lat:

I m-ce Lena Lewandowska- Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

I m-ce Kacper Groszewski – Szkoła Podstawowa im Przyjaciół Ziemi w Marzęcicach

II m-ce Zofia Dobaczewska – SSPS „Edukacja”Toruń

II m-ce Karolina Górzyńska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Lipnie

III m-ce Lena Wieczyńska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

III m-ce Alicja Leśniewska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Lipnie

Nina Pękala – SSPS „Edukacja” Toruń

Anastazja Nowicka – Miejskie Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie

Milena Barańska – SSPS „Edukacja” Toruń

Blanka Lewandowska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

Bartek Sobociński – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Lipnie( Odział Skępe)

Zuzanna Sumińska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

Zuzanna Gałka – Osiecki Klub Kultury

Solista 13-15 lat:

I m-ce Natalia Dobrowolska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

I m-ce Lena Biernat – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

II m-ce Karolina Trawicka – SSPS „Edukacja” Toruń

III m-ce Natalia Redecka – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Lipnie( Oddział w Skępe)

III m-ce Julia Chwiećko – Szkoła Podstawowa im M. Konopnickiej w Kowalewie Pomorskim

Martyna Jamroży- Miejskie Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie

Solista powyżej 16 lat:

I m-ce Zuzanna Worek – Czernikowskie Stowarzyszenie Czyż-Nie

I m-ce Dominika Dreszler – Ostróda

II m-ce Jakub Lubański – Gdańsk

II m-ce Klaudia Dudulska – Miejskie Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie

Wyróżnienia:

Marta Sobocińska – Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Lipnie ( Oddział Skępe)

Karolina Kowalska – Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu

Milena Bartnicka- Nowe Miasto Lubawskie

Paulina Jamroży – Miejskie Centrum Kultury Nowe Miasto Lubawskie

Zuzanna Mytlewska – Osiecki Klub Kultury

Kategoria Schole:

I m-ce Schola „ Źródło „ – Osiecki Klub Kultury

Kategoria DUETY:

I m-ce Martyna i Paulina Jamroży- Nowe Miasto Lubawskie

II m-ce Jery Dominika Dreszler i Jakub Lubański

GRAND PRIX XXIV Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych otrzymała Julia Król Czernikowskie Stowarzyszenie „ Czyż Nie„

Fundatorami nagród dla zwycięzców Festiwalu byli: Firma Plastica Frydrychowo, , Bank Spółdzielczy w Kowalewie Pomorskim, Firma MAL-PAK Leszek Mul.

Prezentacje uczestników dostarczyły widzom wielu wspaniałych wrażeń i pozwoliły przyjemnie spędzić czas. Były też okazją do poznania bogatej i pięknej, polskiej tradycji kolędniczej. Serdecznie gratulujemy wszystkim występującym i dziękujemy opiekunom, za rozwijanie pasji w bardzo zdolnych wokalistach, którzy mamy nadzieję jeszcze nie raz wystąpią w Kowalewie Pomorskim.