W dniu 15 października 2022 roku w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta przeprowadzono przesłuchania konkursowe XXIX Diecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej.

Festiwal cieszy się od kilkudziesięciu lat niesłabnącym zainteresowaniem. Jego celem jest promowanie dziecięcej i młodzieżowej twórczości artystycznej oraz popularyzacja najbardziej wartościowych treści muzycznych. Do tegorocznego festiwalu zgłosiło się 40 wykonawców z Brzozia, Kurzętnika, Nowego Miasta Lubawskiego, Świecia nad Osą, Marzęcic, Lipna Radomina, Tucholi, Torunia, Czernikowa, Gruty i Kowalewa Pomorskiego.

Uroczystego otwarcia festiwalu i przywitania przybyłych gości dokonali Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie p. Jacek Żurawski i Dyrektor M-GOK p. Barbara Niewidział. Na widowni zasiedli: Zastępca Burmistrza Miasta p. Ilona Rybicka – Sałatowska, Sekretarz Gminy Monika Piróg, Przewodniczący Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia p. Jerzy Koralewski, p. Hanna Kalinowska Radna Rady Miejskiej, Ksiądz Proboszcz Piotr Igielski, Ks. Andrzej Kiełbasa. Tegoroczny festiwal poprowadził p. Marcin Rybacki nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim.

W pracach komisji uczestniczyli: p.  Roman Fieberg- Przewodniczący, p. Piotr Janiszewski i p. Krzysztof Szulc. Komisja dokonała oceny wszystkich występujących i wyłoniła zwycięzców konkursu przyznając następujące miejsca i wyróżnienia:

Solista do lat 12:

I m-ce Rajskie Nutki – Parafia pw św Maksymiliana Kolbe w Świeciu nad Osą

II m-ce Czarny Kot – Gminne Centrum Kultury Gruta

Duety :

I m-ce Karolina Górzyńska, Alicja Leśniewska – Publiczna Szkoła Muzyczna w Lipnie

II m-ce Blanka i Lena Lewandowskie – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

GRAND PRIX:

Zuzanna Worek – Czernikowskie Stowarzyszenie Czyż- Nie

Gratulujemy!

Nagrody dla zwycięzców wręczyli: p. Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Jacek Żurawski oraz członkowie komisji p. Roman Fieberg, p. Piotr Janiszewski, p. Krzysztof Szulc

Sponsorami nagród dla laureatów konkursu byli: Firma PLASTICA Frydrychowo, Bank Spółdzielczy w Kowalewie Pomorskim. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas XXIX Diecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej.