W dniu 18 listopada 2023r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury im. Władysława Stanisława Reymonta  przeprowadzono przesłuchania konkursowe XXX Jubileuszowego Diecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej.  Honorowy Patronat nad Festiwalem objął Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie Pan Jacek Żurawski. Festiwale diecezjalne w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury odbywają się od 1992r. w których według obliczeń udział wzięło 4242 młodych wykonawców.
Modlitwa śpiewana posiada podwójną moc, a jaka musi być moc festiwalowej pieśni, gdy wielu, kilku i kilkunastoletnich wykonawców z radością śpiewa o prostych prawdach religijnych, przekazując je z ufnością, świeżością i autentyzmem swojej wiary.
Sobotni Festiwal rozpoczął się od gościnnego występu wielopokoleniowego, czterogłosowego Chóru 730-lecia Kowalewa Pomorskiego pod kierunkiem mgr Justyny Narewskiej, po którym uroczystego otwarcia festiwalu i przywitania przybyłych gości dokonali Burmistrz Miasta Kowalewo Pomorskie p. Jacek Żurawski oraz Dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury p. Barbara Niewidział. W tegorocznym Festiwalu udział wzięło 42 solistów, 2 schole i jeden duet. W pracach komisji uczestniczyli: p. Roman Fieberg- Przewodniczący, p. Piotr Janiszewski, p. Krzysztof Szulc i p. Mieczysław Domarecki. Komisja dokonała oceny wszystkich występujących i wyłoniła laureatów konkursu przyznając następujące miejsca i wyróżnienia:

Solista do 12 lat:

I m-ce Anna Zielińska – Pracownia Muzyczna Akord
I m-ce Antonina Moszkowicz – Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie
II m-ce Liliana Chwiećko – Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kowalewie Pomorskim
II m-ce Maja Ossowska – Pracownia Muzyczna Akord
III m-ce Blanka Lewandowska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

Zuzanna Gulcz – Zespół Szkół w Radomicach
Zuzanna Sumińska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie
Kacper Sproski – Osiecki Klub Kultury
Maja Kruszewska – Pracownia Muzyczna Akord
Milena Karpińska – Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Kowalewie Pomorskim

Solista 13-15 lat:

I m-ce Karolina Górzyńska – Publiczna Szkoła Muzyczna I Stopnia w Lipnie
II m-ce Alicja Leśniewska – Szkoła Podstawowa w Wichowie
III m-ce Roksana Lisińska – Szkoła Podstawowa w Świerczynkach

Aleksandra Kruszewska – Pracownia Muzyczna Akord
Marta Wojtas – Tuchola

Solista 16+

I m-ce Karolina Kowalska – Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu
II m-ce – Natalia Dobrowolska – Czernikowskie Stowarzyszenie „Czyż-Nie”
III m-ce – Dominika Dreszler – Ostróda

Duety

Zuzanna Sumińska i Lena Lewandowska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

Schole:
Schola „Źródło” – Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Osieku
Schola Parafia Kiełbasin – Parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kiełbasinie

GRAND PRIX
Lena Lewandowska – Szkoła Muzyczna I Stopnia w Czernikowie

Specjalne nagrody od Fundacji „ Uśmiechnij się” Kowalewo Pomorskie otrzymały najmłodsze uczestniczki Festiwalu: Nikola Mirosław, Laura Krajewska i Zofia Kreńska, które wręczył Prezes Fundacji p. Grzegorz Kotecki.
Przed ogłoszeniem wyników wszystkim opiekunom uczestników Festiwalu oraz członkom komisji Burmistrz Miasta wręczył podziękowania oraz pamiątkową statuetkę XXX Jubileuszowego Diecezjalnego Festiwalu Pieśni i Piosenki Religijnej.
Sponsorami nagród dla laureatów konkursu byli: Firma Plastica Frydrychowo oraz Bank Spółdzielczy Kowalewo Pomorskie.