Podczas tegorocznego XXXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierano pieniądze na zakup urządzeń medycznych do leczenia sepsy. W niedzielę, 29 stycznia 2023 roku, 120 tysięcy wolontariuszy z 1633 sztabów 31 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyszło na ulice polskich miast.
W orkiestrową niedzielę wolontariusze kowalewskiego sztabu rozpoczęli kwestę już wczesnym rankiem, zanim jednak wyruszyli na ulice odbyło się spotkanie z Policjantami z Posterunku w Kowalewie Pomorskim dotyczące bezpieczeństwa i zachowania się podczas kwestowania. Wolontariuszom przyświecało hasło przewodnie XXXI Chcemy wygrać z sepsą!
Gramy dla wszystkich – małych i dużych!
Efektem pracy sztabu było zebranie kwoty 27.202,59 zł. Są to pieniądze uzyskane w zbiórce publicznej, licytacji oraz kiermaszu.
W tegorocznym finale dla Orkiestry zbierało 19 wolontariuszy z Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pomorskim, Wielkim Rychnowie, Pluskowęsach ,Wielkiej Łące, Przedszkola Publicznego, Świetlicy Socjoterapeutycznej , Dziennego Domu Opieki, Zespołu Szkól,OSP Kowalewo Pomorskie, radny Rady Miejskiej i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Jak zawsze mogliśmy liczyć na pomoc policjantów z Posterunku Policji w Kowalewie Pomorskim oraz OSP w Sierakowie i Kowalewie Pomorskie którzy czuwali nad bezpieczeństwem wolontariuszy.
Mieszkańcy Kowalewa przekazali wiele cennych przedmiotów na licytację z której dochód również zasilił konto WOŚP. Dziękujemy p. Stanisławie i Jerzemu Blonkowskim za paczki, Kołu Gospodyń Wiejskich z Bielska za upieczenie gofrów i waty cukrowej, Kołu Gospodyń Wiejskich z Sierakowa za przygotowanie żurku, p. Maryne Kravchenko, Antoninie Czukhraieva, Olhe Bohatyrovej za przygotowanie barszczu ukraińskiego.
Od południa w sztabie trwało wielkie liczenie zebranych pieniędzy. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pracowali nieodpłatnie i bezinteresownie, zgodnie z duchem Orkiestry. Dziękujemy: p. Danielowi Brożek, p. Ewie Gajewskiej, p. Joannie Krasickiej, pracownikom Miejsko- Gminnego Ośrodka Kultury oraz wszystkim którzy przekazali gadżety na licytację.
W trakcie Koncertu Finałowego, który rozpoczął się o godzinie 17:00 wystąpiła Grupa Taneczna FAN ze Szkoły Podstawowej w Kowalewo Pom. pod kierunkiem p. Katarzyny Grabowskiej, Zespół The Cover Band za Szkoły Podstawowej w Kowalewie Pom. Pod kierunkiem p. Marty Mozal, p. Krzysztof Zaniewski i Angelika Sokołowska z Zespołu Szkół w Kowalewie Pomorskim, Kacper Kuźniar, Adrian Łęgowski, Wiktoria Pacholec oraz Karolina Zielińska i Marek Piątkowski.
Licznie zgromadzona publiczność wspierała i kibicowała występującym na scenie a w przerwach części artystycznej licytowała gadżety Fundacji WOŚP oraz przekazane przez mieszkańców Kowalewa Pomorskiego upominki.

XXXI Finał WOŚP zakończyliśmy „Światełkiem do nieba”, które rozświetliło niebo nad Kowalewem. W ten sposób podziękowaliśmy wolontariuszom i wszystkim osobom zaangażowanym w to piękne przedsięwzięcie.